دوره 8، شماره 4 - ( 10-1397 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadeghi H, Gohargazi A, Rashidinejad M. Investigating the Optimal Investment Strategies in Power Generation Sector Affected by Green Policies Considering the Wake Effect. JEM. 2019; 8 (4)
URL: http://energy.kashanu.ac.ir/article-1-588-fa.html
صادقی هادی، گوهرگزی علیرضا، رشیدی نژاد مسعود. تعیین استراتژی‌های بهینه سرمایه‌گذاری در بخش تولید انرژی الکتریکی متأثر از سیاست‌های سبز با در نظر داشتن اثر رد در توربین‌های بادی . مهندسی و مدیریت انرژی. 1397; 8 (4)

URL: http://energy.kashanu.ac.ir/article-1-588-fa.html


دانشگاه شهید باهنر کرمان
چکیده:  

در مقاله حاضر، ضمن معرفی سایر سیاست‌هایی انرژی سبز که امروزه در کشورهای مختلف، به منظور کاهش آلاینده‌های انتشاریافته از بخش تولید و نیز ترویج واحدهای تجدیدپذیر به تصویب و اجرا رسیده‌اند، به بررسی اثرات رایج‌ترین آنها بر ترم‌های چون میزان نفوذ واحدهای تجدیدپذیر در ترکیب تولید (خصوصاً واحدهای بادی) و به تبع خسارات زیست‌محیطی به بارآمده از انتشار آلاینده‌ها از بخش تولید، و نیز رفاه سرمایه‌گذار، درچهارچوب برنامه‌ریزی توسعه تولید پرداخته می‌شود. در این راستا، ابتدا با ترکیب سیاست‌های انرژی مورد نظر، یعنی سیاست‌های «حق تعرفه» و «تعهد در سهم با قابلیت دادوستد» با مسأله برنامه‌ریزی توسعه تولید، مدلی جامع به همراه قیود لازم برای شبیه‌سازی سیاست‌های مزبور ارائه می‌گردد؛ مادامیکه، به منظور بهبود دقت مدل‌سازی و نیز شبیه‌سازی هرچه عملی‌تر، مزارع بادی منتخب برای توسعه، نه بصورت یک ظرفیت ثابت، بلکه بصورت یک ظرفیت متغیر، در قالب مجموعه‌ای از توربین‌ها با مقدار تولید نابرابر متاثر از اثر «رد توربین» (Wake Effect)، در نظر گرفته می‌شوند. مدل منتج، طی سناریو‌های متعدد از دید یک شرکت‌ تولیدی، در قالب یک مسأله غیرخطی آمیخته با اعداد صحیح، با استفاده از نرم‌افزار بهینه‌سازی GAMS حل می‌شود. سپس، با توجه استراتژی‌های بهینه توسعه، اثر سیاست‌های مورد نظر بر ترم‌های مزبور ارزیابی می‌گردد. بررسی نتایج حاصله حاکی از مثمر ثمر بودن سیاست‌های انرژی در راستای افزایش درصد نفوذ واحدهای تولیدی مبتنی بر منابع انرژی تجدیدپذیر و کاهش انتشار آلاینده‌های بخش تولید می‌باشد. همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در نظر گرفتن مزارع بادی بگونه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، منجر به تغییر فاحش استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بگونه‌ای عملی‌تر و در عین حال بهینه‌تر می‌گردد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مهندسی برق

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه مهندسی و مدیریت انرژی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Energy Engineering & Management

Designed & Developed by : Yektaweb