دوره 9، شماره 2 - ( 4-1398 )                   جلد 9 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi-Aghdam S, Mansoori S. Optimal design of squirrel cage induction motor using multi-objective Salp Swarm Algorithm. JEM. 2019; 9 (2)
URL: http://energy.kashanu.ac.ir/article-1-1115-fa.html
موسوی اقدم سیدرضا، منصوری سعیده. طراحی بهینه‌ موتور القایی قفس سنجابی با استفاده از الگوریتم‌ چندهدفه اجتماع سالپ. مهندسی و مدیریت انرژی. 1398; 9 (2)

URL: http://energy.kashanu.ac.ir/article-1-1115-fa.html


دانشگاه اردبیل (محقق)
چکیده:  
طراحی موتورهای القایی سه فاز کارآمد،یک چالش مهم در مهندسی برق است.‌ بنابراین،‌‌ به طور مداوم تکنیک‌های طراحی جدیدی معرفی می‌شوند. از آنجا که طراحی موتورهای القایی با اهداف گوناگونی انجام می‌شود، یافتن روشی که بتواند تمام اهداف را در بر گیرد مشکل می‌باشد. یکی از روش‌های معمول که امروزه برای حل مسائل چند هدفه استفاده می‌شود، روش‌های بهینهسازی است. در این مقاله برای طراحی موتورهای القایی قفس سنجابی با هدف افزایش راندمان وکاهش هزینهها از روش بهینهسازی فراابتکاری استفاده شده‌است. در این روش مدل‌سازی موتورالقایی به صورت دقیق انجام شده و برای حل این مسئله بهینهسازی، از روش جدید الگوریتم بهینهسازی چندهدفه اجتماع سالپ(MSSA) استفاده شده است. این الگوریتم از رفتار اجتماعی سالپ‌ها الهام گرفته شده است. روش پیشنهادی بر روی  یک موتور القایی ۵/۲ کیلووات و با بازدهی IE2 اعمال شده‌است. نتایج حاصل از بهینهسازی تک‌هدفه و چندهدفه نشان می‌دهدکه طراحی موتورالقایی با دو تابع هدف باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه شده‌است. در ادامه، الگوریتم MSSA با  الگوریتمهای ژنتیک مرتب‌سازی غیرمستقیم(NSGA-II)، الگوریتم بهینهسازی اجتماع ذرات چندهدفه (MOPSO) مقایسه شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که  الگوریتم MSSA دارای سرعت همگرایی و تعداد مجموعه جواب‌های بهینه بالایی بوده واین ناشی از عملکرد مناسب این الگوریتم در طراحی بهینه موتورالقایی جهت افزایش راندمان و کاهش هزینههای آن است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مهندسی برق

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نشریه مهندسی و مدیریت انرژی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Energy Engineering & Management

Designed & Developed by : Yektaweb